Çocuk ve Ergenlik Terapisi

Çocuk ve Ergenlik Terapisi

Merkezimizde, okul öncesi ve okul döneminde bulunan çocukların, içinde bulundukları gelişim döneminin özelliklerine bağlı olarak ya da aile ve sosyal çevreleri ile olan etkileşimleri sonucu oluşan, psikolojik, duygusal, sosyal, gelişimsel ve davranışsal sorunlarının, öncelikle çocuk ve aile eksenli, gerekli durumlarda sosyal çevre ve okul işbirliği sağlanarak çözümlenmesi amaçlanmaktadır.

Çocuk ve Ergenlerle Çalışma Alanlarımız;

Depresyon
Sosyal Fobi ve Çekingenlik
Korku ve Kaçınmalar
Öfkeli ve Saldırgan Tutumlar
Boşanma, Ebeveyn Kaybı ve Diğer Travmatik Yaşam Olayları
Kardeş ve Akran Kıskançlığı
Alt Islatma (Enürezis) -Dışkı Kaçırma (Enkoprezis)
Uyku, Yeme Sorunları
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Parmak emme – Tırnak Yeme
Çocukluk Çağı Mastürbasyonu
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Konuşma Gecikmesi – Kekemelik
Özgül Öğrenme Güçlüğü
İletişim Problemleri
Sorumluluk Duygusu Kazandırma
Özgüven Kazandırma
Dikkat Becerilerini Geliştirme
Ders Çalışma Teknikleri
Öğrenme Stilleri Tespiti
Sınav Kaygısıyla Baş Etme

Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Oyuncağın çocuğun zeka gelişimini olumlu etkilediğini, uyaran çeşitliliğinin rolüne dikkat çektiği, “Bu nedenle ne kadar çok çeşit ve özellikte oyuncak, gezilen görülen yer ve ne kadar çok insanla iletişim imkanı olursa çocuğun zeka gelişimi de o kadar olumlu etkilenmektedir.2-7 yaş arası simgesel oyunlar başlar, bunlar sanki varmışçasına oynanan oyunlardır. Evcilik oyunu, bir fincandan çay içiyormuş gibi yapılması, bir sopanın kılıç gibi hayal edilmesi bu dönemin başlıca oyunlarıdır.7-8 yaş sonrası kurallı oyunlar başlar, sosyalleşme burada belirginleşmektedir. Çocuk kurallara uymayı, beklemeyi, paylaşmayı, mücadele etmeyi, risk almayı, yani ötekilerle sosyal anlamda ilişki kurmayı deneyimlemektedir. Bunlar aynı zamanda kültürel deneyimlerde olmaktadır. Oyun iklimden, cinsiyetten, kültürden veyaşanılan çağdan etkilenmektedir” diye konuştu.

ÇOCUĞUN YETENEKLERİNİ VE İLGİ ALANLARINI TANIYIN

Özellikle 0-3 yaş arası dönemde çocuğun oyuncaklarını ebeveynlerin seçtiğini, 3 yaşından itibaren çocuk ilgi duyduğu oyuncağı tercih etmeye başladığını çocuklarda sağlıklı oyuncak seçimi hakkında “Bu yaştan itibaren çocukların seçtikleri oyuncaklara saygı göstermek gerekmektedir. Çocuğun oynamayı tercih ettiği materyal yetenekleri, ilgi alanları, istekleri hakkında bilgi vermektedir.Çocuğun oyuncak seçimine katkıda bulunmak onun kişilik özelliklerini, zeka ve fiziksel özelliklerini, ilgi alanlarını saptayabilmekle mümkün olmaktadır.

HANGİ OYUNCAKLA OYNADIĞI DEĞİL NASIL OYNADIĞI ÖNEMLİ

Çocuk oynadığı oyuncakla kendini ifade etmektedir. Bu nedenle erkek veya kız oyuncağı gibi bir ayrım yerine çocuğun oyuncağıyla nasıl oynadığı, neleri yansıttığı ve neleri ifade etmeye çalıştığı önemli olmaktadır. Kronik bir şekilde aynı oyuncakla sürekli aynı oyunu oynuyorsa bu durum bir problem olabileceğini işaret etmektedir. Aksi halde çocuklar meraklıdır ve her materyali inceleme fırsatı istemektedir. Dolayısıyla oyuncak alırken cinsiyet ayrımı gözetmemek gerekmektedir. Çocuklar zaten okul öncesinde oyuncak seçimi konusunda farklılaşmaya başlamaktadır.”

KIYAFET SEÇİMLERİNDE ÇOCUĞA ÖRNEK OLUNMALI

Çocuklar 3-4 yaş arası dönemde kendi kendilerine giyinmeyi keşfettiklerini ve kıyafet seçimlerini de kendileri yapmak istediklerini ancak anne ile bu konuda zaman zaman çatışmalar yaşanabildiği, “Bu tür durumlarda çocuğu üzmeden, yeni becerisinin tadına varabilmesini sağlayarak, seçenekler sunarak rehberlik edilebilinmektedir. Cinsel kimliğin sağlıklı ilerlemesi adına da kıyafet seçimlerinde çocuğa örnek olmakta fayda vardır. Ebeveyni tarafından sürekli karşı cins kıyafetler giydirilen bir çocuğun psikolojisi etkilenebilir. Ancak kıyafetlere bağlı cinsel kimlik ve yönelim hakkında henüz genetik, biyolojik, psikolojik veya hormonal denilen bir sebep tam olarak bilinmemektedir” ifadelerini kullandı.

Başa dön
Facebook
LinkedIn
Instagram